KSW 40
GALA KSW KSW 40

Irlandia mieszanych sztuk walki

Już 22 października organizacja KSW po raz drugi w historii pojawi się ze swoim produktem poza granicami Polski. Tym razem wybór padł na Irlandię, która jest jednym z ciekawszych rynków na światowej scenie mieszanych sztuk walki.

To właśnie z Irlandii pochodzi Conor McGregor, dziś najbardziej znany zawodnik MMA na świecie. To tu działa klub Straight Blast Gym, w którym trenuje Conor i który jest prowadzony przez Johna Kavanagh, pierwszego Irlandczyka promowanego na czarny pas brazylijskiego jiu-jitsu.  Irlandia należy również do International Mixed Martial Arts Federation, czyli stowarzyszenia zrzeszającego organizacje promujące amatorskie MMA na całym świecie i skupiającego się na wprowadzeniu mieszanych sztuk walki na igrzyska olimpijskie. Na terenie tego kraju aktywnie działa także organizacja Safe MMA, która skupia się na aspektach zdrowia i bezpieczeństwa zawodników. W stolicy Irlandii uruchomiono natomiast niedawno akademię MMA, która ma stanowić centrum kształcenia rozwoju zawodowego i umiejętności w zakresie medycznej opieki nad zawodnikiem MMA.

Na przestrzeni lat na terenie Irlandii powstały dziesiątki klubów, w których można trenować sporty walki i chociaż początki rozwoju dyscypliny, tak jak w większości krajów, nie należały do łatwych, dziś rynek ten rozwija się dynamicznie i przyciąga ze swoimi wydarzeniami największych graczy światowej sceny MMA.

W hali 3Arena, w której odbędzie się gala KSW 40 swoje eventy prezentowała już trzy razy organizacja UFC, a dwa razy zawitał do niej Bellator. Tutaj również ze swoimi wydarzeniami pojawiły się brytyjskiej marki: BAMMA i Cage Warriors. To również tutaj, podczas jednej z gal UFC walczył znany polskim fanom Tomasz Drwal, a później również Norman Parke, który pochodzi z Irlandii Północnej.

Pojawienie się Normana na irlandzkiej gali UFC było naturalnym krokiem, ponieważ Parke zyskał sobie w kraju sporą popularność i był często porównywany do Conora McGregora. Co ciekawe, mówiło się również niegdyś o konfrontacji obu zawodników. Ich droga przez świat MMA była bowiem do siebie podobna. Parke jest tylko dwa lata starszy od McGregora i też dwa lata wcześniej od niego spróbował swoich sił w zawodowym MMA. Obaj walczyli dla lokalnych organizacji i obaj mają na swoim koncie porażkę z Josephem Duffy’m. Parke trafił do UFC dosłownie kilka miesięcy przed McGregorem. Co ciekawe, obaj zawodnicy weszli do organizacji jedynie z dwiema przegranymi na koncie. Później coraz częściej pojawiały się głosy mówiące o konfrontacji obu młodych, utalentowanych zawodników, jednak ostatecznie nigdy do takiego pojedynku nie doszło.

Popularność Parke’a w Irlandii spowodowała, że UFC wystawiło go do walki na karcie głównej gali w roku 2014, a rok później w drugiej walce wieczoru. W roku 2017, walcząc dla organizacji BAMMA, Parke stał się już pierwszoplanową postacią gali, która odbyła się w Dublinie.

Podobnie będzie podczas gali KSW 40, w trakcie której dojdzie do rewanżowego starcia o mistrzowski pas pomiędzy Mateuszem Gamrotem i Normanem Parke’iem. Tym razem jednak Norman będzie mógł liczyć na zdecydowanie większe wsparcie własnych kibiców, którzy zapewne tłumnie stawią się, by dopingować swojego zawodnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × five =